Advertising
Cod portocaliu de inundații pentru județul Suceava. În Vatra Moldoviței și Brodina sunt deja probleme FOTO
24 iul. 2018, 13:52

curti inundate Vatra Moldoviței
Institutul Național de Hidrologie și Gospodărire a Apelor(INHGA) a emis, marți, o avertizare cod portocaliu pentru județul Suceava care este valabilă până la ora 18.00.
Potrivit hidrologilor, ca urmare a precipitaţiilor înregistrate în ultimele ore, a celor prognozate şi propagării, se pot produce scurgeri importante pe versanţi, torenţi, pâraie, viituri rapide pe râurile mici cu posibile efecte severe de inundaţii locale și creşteri importante de debite și niveluri cu posibile depăşiri ale cotelor de inundație pe râurile din bazinele hidrografice: Moldova - bazin superior amonte confluență cu râul Moldovița, Moldovița, Suceava - bazin superior, județul Suceava. Fenomenele se pot produce cu intensitate mai mare pe unele râuri mici din bazinul hidrografic: Moldovița.
Pompieri suceveni au intervenit pentru evacuarea apei din mai multe gospodării din Vatra Moldoviței, Moldovița și Brodina. De asemenea, alături de lucrători ai Comitetelor Locale pentru Situații de Urgență, au decolmatat un podeț în Vatra Moldoviței, unde apa a inundat temporar DJ 176 la km 16(in acest moment situația este rezolvată), iar în comuna Brodina au consolidat cu saci de nisip un dig de protecție, pe râul Suceava.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 22:02 - Alertă meteo pentru 10 iunie! Grindină, ploi torențiale și temperaturi sufocante
- 20:21 - Ruptură între Trump și Netanyahu? Divergențe majore privind războiul cu Iranul după luni de coordonare
- 19:40 - Salvare dramatică în Dâmbovița! Un bărbat a fost scos cu elicopterul din viitură după ce s-a urcat pe un excavator
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News














