MINISTRUL ENERGIEI: ROMÂNIA CONTINUĂ SĂ AIBĂ PRINTRE CELE MAI MICI PREȚURI LA ENERGIE ELECTRICĂ ȘI GAZE NATURALE DIN UNIUNEA EUROPEANĂ

MINISTRUL ENERGIEI: ROMÂNIA CONTINUĂ SĂ AIBĂ PRINTRE CELE MAI MICI PREȚURI LA ENERGIE ELECTRICĂ ȘI GAZE NATURALE DIN UNIUNEA EUROPEANĂ
Într-o declarație recentă, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a subliniat că România se menține în topul țărilor din Uniunea Europeană cu cele mai mici prețuri la energie electrică și gaze naturale.
Într-o declarație recentă, ministrul Energiei, Sebastian Burduja, a subliniat că România se menține în topul țărilor din Uniunea Europeană cu cele mai mici prețuri la energie electrică și gaze naturale. Acesta a evidențiat că, în ciuda provocărilor economice și a fluctuațiilor de pe piața internațională, România a reușit să mențină prețurile accesibile pentru consumatori.
Burduja a explicat că acest lucru se datorează în mare parte politicilor guvernamentale eficiente și investițiilor continue în infrastructura energetică. De asemenea, el a menționat că România beneficiază de resurse naturale semnificative, care contribuie la menținerea unor costuri reduse pentru energie.
Ministrul a subliniat importanța continuării investițiilor în sectorul energetic pentru a asigura sustenabilitatea și competitivitatea pe termen lung. El a menționat proiectele de modernizare a rețelelor de distribuție și de creștere a capacității de producție a energiei regenerabile ca fiind esențiale pentru viitorul energetic al țării.
În plus, Burduja a discutat despre importanța cooperării regionale și a integrării pieței energetice europene. El a subliniat că România este un partener de încredere în cadrul Uniunii Europene și că își propune să contribuie activ la securitatea energetică a regiunii.
Ministrul a încheiat prin a reitera angajamentul guvernului de a proteja consumatorii vulnerabili și de a asigura accesul la energie la prețuri accesibile pentru toți cetățenii. El a subliniat că menținerea unor prețuri scăzute la energie este o prioritate pentru guvern și că se vor continua eforturile pentru a atinge acest obiectiv.
Sursa: Newsinn
Citește și:
- 20:21 - Ruptură între Trump și Netanyahu? Divergențe majore privind războiul cu Iranul după luni de coordonare
- 19:23 - Meci politic pentru noul stadion al Sucevei. Primăria și Consiliul Județean joacă în echipe diferite, iar proiectul riscă să rămână fără teren
- 19:10 - Ninel Peia, după discuțiile cu Eugen Tomac: ”Dacă are susținerea vechii coaliții, noi nu-l votăm. PACE Întâi România nu acceptă useriști vopsiți”
- 18:58 - Avertisment dur de la Bruxelles pentru Albania! Proiectul imobiliar legat de ginerele lui Donald Trump, în pericol să blocheze aderarea la UE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News














