Dinamo, în grupă cu Veszprem, echipa lui Xavi Pascual, în Liga Campionilor la handbal masculin

Dinamo, în grupă cu Veszprem, echipa lui Xavi Pascual, în Liga Campionilor la handbal masculin
Spaniolul Xavi Pascual a antrenat-o pe Dinamo între 2021 și 2024
La Viena a avut loc tragerea la sorți a grupelor Ligii Campionilor la handbal masculin. Beneficiară a unui wild-card, campioana României, Dinamo va juca în grupa A alături de Paris Saint Germain (Franța), Veszprem (Ungaria), Wisla Plock, Fredericia (Danemarca), Fuchse Berlin (Germania), Sporting Lisabona (Portugalia) și Pelister Bitola (Macedonia de Nord).
Echipa maghiară Veszprem a fost preluată în această vară de Xavi Pascual. Spaniolul a antrenat-o pe Dinamo în perioada 2021-2024, timp în care a obținut șapte trofee interne. În plus, în sezonul trecut, Dinamo a jucat în semifinalele EHF European League.
În grupa B vor juca finalistele ultimului sezon, Barcelona (Spania) și Aalborg (Danemarca), alături de Magdeburg (Germania), Industria Kielce (Polonia), Pick Szeged (Ungaria), Nantes (Franța), Zagreb (Croația) și Kolstad (Norvegia).
Conform Radio România Actualități, Dinamo va debuta în grupă pe 11/12 seprembrie împotriva danezilor de la Fredericia.
Primele două clasate în cele două grupe vor avansa în faza sferturilor, iar pozițiile 3-6 vor disputa un baraj pentru sferturi.
Citește și:
- 21:49 - Florentin Petre pleacă de la Dinamo! Mesajul emoționant prin care clubul și-a luat rămas-bun de la legenda din Ștefan cel Mare
- 18:57 - Cristi Borcea, dezvăluiri incredibile despre intoxicația cu mercur: „Medicii din SUA au rămas șocați”
- 18:17 - Gică Popescu își alege favorita la Cupa Mondială și lansează un atac dur: „Sunt cam mulți ani de când stăm acasă…”
- 16:40 - Chivu și-a ales prioritatea! Inter pregătește o ofertă uriașă de 45 de milioane de euro pentru transferul verii
Urmărește știrile Realitatea de Suceava și pe Google News














